Proč jsou sacharidy v krmivu pro domácí zvířata? - GA Pet Food Partners

Proč jsou sacharidy jako sladké brambory v krmivu pro domácí zvířata?
Častou otázkou je, proč jsou sacharidy v krmivu pro domácí zvířata? Sacharidy v krmivu pro domácí zvířata mají mnoho výhod; zdá se však, že různé blogy a webové stránky související s domácími mazlíčky je degradují. Podíváme se na důkazy, které jsou v rozporu s některými běžně slýchanými argumenty.

Definovány sacharidy

Sacharidy jsou nezbytnou součástí stravy domácích mazlíčků a jednou ze tří kategorií makroživin spolu s bílkovinami a tuky ve stravě zvířat. Cukry, škroby a vláknina jsou typy sacharidů, které hrají ve stravě různé role.

Cukry jsou nejmenší a nejjednodušší formou sacharidů, stejně jako u všech diet je třeba sacharidy v krmivu pro domácí mazlíčky regulovat.

Sacharidy v krmivu pro domácí zvířata – cukry

Cukry jsou nejmenší a nejjednodušší formou sacharidů. Nejzákladnější formou sacharidu je glukóza, což je monosacharid. Glukóza je nejdůležitějším zdrojem energie v živočišných buňkách, ale v přírodě se vyskytuje jen zřídka. Když enzymy rozkládají škrob, je k dispozici glukóza. Tyto malé molekuly glukózy mohou procházet buněčnou membránou a při metabolizaci uvolňovat energii. V přírodě je většina dostupných cukrů ve formě disacharidů (dva monosacharidy spojené dohromady). Příklady zahrnují; sacharóza, laktóza a maltóza.

Sacharidy v krmivu pro domácí zvířata – škrob

Navzdory názoru, že někteří psi by měli být krmeni stejnou potravou jako vlci, studie potvrdily, že dokážou trávit škroby a rozkládat je na cukry jako dostupný zdroj energie. I když kočky nemají specifické požadavky na škroby, jsou schopny je využít jako zdroj energie. Kočky i psi mají potřebné enzymy k štěpení škrobu na malé molekuly, které mohou pomoci produkovat energii pro jejich buňky. Ve volné přírodě by kočky i psi konzumovali nějaké sacharidy z trávicího traktu své kořisti.

Škrob také hraje důležitou roli ve struktuře granulí. Suchá extrudovaná krmiva pro domácí mazlíčky vyžadují množství složek tvořících strukturu, jako jsou škroby, aby podpořily tvar, texturu a expanzi granulí.

V závislosti na své rozpustnosti a fermentovatelnosti může vláknina poskytnout kočkám a psům zdravotní výhody

Sacharidy v krmivu pro domácí zvířata – vláknina

V závislosti na své rozpustnosti a fermentovatelnosti může vláknina poskytnout kočkám a psům zdravotní výhody. Rozpustná vláknina se rozpouští ve vodě a je fermentována v tlustém střevě. Tento typ vlákniny podporuje trávení tím, že stimuluje růst prospěšných střevních mikrobů prostřednictvím fermentace, což pomáhá omezit kolonizaci škodlivých bakterií. Nerozpustná vláknina se ve vodě nerozpouští a místo toho vodu absorbuje, když se pohybuje trávicím traktem. Tento typ vlákniny pomáhá tvořit objem, který prochází trávicím traktem a pomáhá s konzistencí stolice. Nerozpustná vláknina nedodává energii a nepřispívá k přibírání na váze. Tento typ vlákniny lze použít při „lehké“ dietě, aby pomohl zajistit sytost bez přísunu energie.

Sacharidy jsou nejúčinnějším zdrojem energie a jsou ideální pro použití v krmivu pro domácí zvířata.

Sacharidy versus bílkoviny a tuky pro energii

Pokud je krmena kompletní a vyvážená strava, mohou pomoci sacharidy poskytnout některé z klíčové ingredience pro šťastný a zdravý život psa. Tělo psa může na energii rozložit bílkoviny, tuky a sacharidy. Existuje však rozdíl mezi energií poskytovanou sacharidy a energií, která se nachází v tucích a bílkovinách.

Sacharidy se relativně snadno štěpí a získávají energii. Tělo vašeho psa nejdříve rozkládá sacharidy a ostatní živiny rozkládá, pouze pokud nezbývají žádné sacharidy.

Když tělo vašeho psa zpracovává bílkoviny na energii, musí je nejprve rozložit na malé řetězce bílkovin zvaných peptidy, poté je rozložit na aminokyseliny a poté použít ještě více energie na rozložení těchto aminokyselin na glukózu pro energii, kterou může tělo použít. Více si můžete přečíst na naší stránce výzkumu a vývoje, která pojednává o hydrolýze bílkovin.

Ačkoli mnoho majitelů psů nakupuje v koncepci krmení svého psa spoustou bílkovin, jeho hlavní výhodou je poskytování aminokyselin pro stavbu těla psa. Sacharidy jsou nejúčinnějším zdrojem energie.

Domestikovaní psi jsou omnivoresa podle toho by měli být krmeni, přičemž sacharidy v krmivu pro psy přispívají k dlouhému, šťastnému a zdravému životu psa.

Zde na GA Pet Food Partners, máme tým odborníků na výživu, kteří se věnují vytváření dokonalých receptur pro kočky i psy. S dlouholetými zkušenostmi a obětavostí je zdraví domácích mazlíčků jádrem všeho, co děláme.

Zpět do znalostního centra

Emma Huntová

GA Pet Food Partners Odborník na výživu zvířat

Emma má vysokoškolské vzdělání v oboru Chování a welfare zvířat a následně dokončila magisterský titul v oboru Veterinární veřejné zdraví na Univerzita Glasgow. Poté několik let pracovala v zemědělsko-potravinářském průmyslu a před nástupem do GA v roce 2021 chovala vlastní stádo ovcí. Emma ráda trénuje a soutěží v silné ženě nebo tráví čas se svou velmi milovanou kolií Lincoln.

Mohlo by se vám také líbit...

Článek napsal Emma Hunt