Čím byste měli krmit štěňata velkých plemen? - GA Pet Food Partners

Čím byste měli krmit štěňata velkých plemen?

Čím byste měli krmit štěňata velkých plemen?

Možná se ptáte, čím byste měli krmit štěňata velkých plemen? Dietní požadavky štěňat velkých a malých plemen se poněkud liší od jejich dospělých protějšků. Růst a vývoj mají za následek jak zvýšené, tak snížené požadavky na různé živiny ve srovnání s výživou dospělých. Uspokojení dietních potřeb štěňat prostřednictvím vyvážené stravy je klíčem k zajištění krátkodobého i dlouhodobého zdraví.

Přestože tělesná hmotnost dospělých bude podstatně vyšší, nutriční požadavky štěněte velkého plemene se ve srovnání se středními nebo malými plemeny liší relativně málo. Po odstavení vyžadují všechna štěňata stravu s vyšším obsahem bílkovin než dospělí psi. Minimální doporučení 25 g / 100 g sušiny (DM) během prvních 14 týdnů, pokles na 20 g / 100 g DM v pozdním růstovém období1. Toto pozdní období růstu bude u štěňat velkých plemen prodlouženo, dokud nebude splněna tělesná hmotnost dospělého. (tj. až 18–24 měsíců ve srovnání s 10–12 měsíci, respektive 15–18 měsíců u malých a středních plemen).

Obří porce? - Kolik jídla pro štěňata velkých plemen

Krmení pro maximální růst není totéž jako krmení pro optimální růst. Klíčovým problémem, který je třeba u štěňat velkých plemen zvážit, je překrmování4. Zatímco výživa musí být přiměřená k zajištění vývoje, je třeba pečlivě sledovat růst štěněte velkého plemene. U štěňat velkých plemen může být pokušení zvýšit množství krmiva, aby se zohlednila jeho zvětšená velikost.

Nadměrné krmení však může mít za následek nadměrný přísun některých živin a zvýšení tělesné hmotnosti takovým tempem, které vyvíjející se kosterní systém nedokáže dostatečně podporovat. Tato další napětí byla spojena s kostními abnormalitami a ortopedickými podmínkami, které mohou být problematické až do dospělosti.

Velikost štěňat je přirozeně menší než u dospělých. Proto se doporučuje, aby krmení bylo rozděleno na minimálně 3-4 jídla denně. To pomáhá udržovat energii po delší dobu a zajišťuje odpovídající spotřebu krmiva. Rovněž se nedoporučuje „krmení zdarma“. Monitorování úrovně spotřeby pomocí této metody je obtížné. Pokud krmí více štěňat z vrhu, majitel nemůže odpovídat za potenciální zadrhávání - ve srovnání s podjedením jiného.

Majitelé velkých plemen mohou také zvážit velikost granule suchého krmiva. U většího štěněte přichází větší ústa a chrup, které pojmou větší velikost granulí. To může pomoci zpomalit spotřebu ve srovnání s malou velikostí granulí, která se často dává komerčním krmivům pro štěňata. Kromě toho je malá velikost jídla v kombinaci s pomalou spotřebou preferovaným stravovacím zvykem vštípit štěňatům velkých plemen jako metoda snižování rizika žaludeční dilatace-volvulus (GDV), což je u velkých plemen často problém. 5.

Vývoj kostí u psů velkých plemen

Vysoký příjem vápníku může ovlivnit vývoj skeletu u psů velkých plemen, zejména v počáteční fázi růstu6. Proto se u potravin určených pro štěňata velkých plemen doporučuje přísné maximum 1.6 g / 100 g DM.

Toto maximum lze během pozdní růstové fáze zvýšit na 1.8 g / 100 g DM pro všechna plemena - s výjimkou Great Danes, kde se doporučuje udržovat maximálně 1.6 g / 100 g DM. V ideálním případě by měl být poměr vápníku a fosforu ve stravě 1: 1, maximálně 1.6: 1 během časného růstu a maximálně 1.8: 1 během pozdního růstu.

Působení vitaminu D na vývoj kostry může být nepřímé, např. Ovlivněním absorpce vápníku ve střevě, nebo přímější, např. Stimulací mineralizace kostí. Na základě důkazů o narušené tvorbě kostí u štěňat německé dogy krmených dietami obsahujícími zvýšené hladiny vitaminu D byl ve výživových pokynech FEDIAF stanoven maximální nutriční limit 320 IU / 100 g DM1, ačkoli nižší zákonné maximum (227 IU / 100 g DM) převyšuje nutriční maximum ve Velké Británii / Evropě.

To je důležité; majitelé by si měli být vědomi, že není nutné doplňovat do stravy další vitamíny nebo minerály, pokud krmíte kompletní a vyváženou stravou. Suplementace prostřednictvím „pokrmů“ nebo tablet ve formě jídla může vést k nadměrné nabídce, která by mohla být škodlivá pro zdraví.

Proč krmit recept na velké plemeno?

Zdravý růst a vývoj kostí u štěňat je oblastí, na kterou se majitelé velkých plemen více zaměřují. Plnění stravovacích potřeb štěňat velkých plemen může být zásadní pro zajištění zdravého vývoje a dlouhověkosti. Toho lze dosáhnout krmením kompletní vyváženou stravou vytvořenou speciálně pro štěňata - bez překrmování - během rané a pozdní fáze růstu. U štěňat velkých plemen jde o delší dobu než u malých nebo středních plemen.

Reference

  1. FEDIAF. Pokyny týkající se výživy pro kompletní a doplňkové krmivo pro zvířata pro kočky a psy. (2020).
  2. Salt, C. a kol. Standardní růstové grafy pro sledování tělesné hmotnosti u psů různých velikostí. PLoS One 12, 1–28 (2017).
  3. Hawthorne, AJ, Booles, D., Nugent, P., Gettinby, G. & Wilkinson, J. Změny tělesné hmotnosti během růstu u štěňat různých plemen. na WALTHAM International Science Symposium: Nature, Nurture, and the Case for Nutrition sv. 134 2072S – 2030S (WALTHAM International Science Symposium: Nature, Nurture, and the Case for Nutrition, 2004).
  4. Linda P. Case, Leighann Daristotle, Michael G. Hayek, potřeby MFR Nutrient během růstu. in Canine and Feline Nutrition - A Resource for Companion Animal Professionals (ed. Pohlam, H.) 232–233 (Elsevier Mosby, 2011).
  5. Lauten, SD Výživová rizika pro psy velkých plemen: Od odstavení do geriatrických let. Veterinář Clin. North Am. - Malý anim. Cvič. 36, 1345–1359 (2006).
  6. Schoenmakers, I., Hazewinkel, HAW, Voorhout, G., Carlson, CS & Richardson, D. Vliv diet s různým obsahem vápníku a fosforu na vývoj kostry a chemii krve rostoucích Great Danes. Veterinář Rec. 147, 652–660 (2000).
  7. Tryfonidou, MA, Van Den Broek, J., Van Den Brom, WE & Hazewinkel, HAW Intestinální absorpce vápníku u rostoucích psů je ovlivněna příjmem vápníku a věkem, ale nikoli růstovou rychlostí. J. Nutr. 132, 3363–3368 (2002).
Zpět do znalostního centra
Emma Hunt, výživová poradkyně pro domácí mazlíčky

Emma Huntová

GA Pet Food Partners Junior Pet výživu

Emma má vysokoškolské vzdělání v oboru chování a dobrých životních podmínek zvířat a následně absolvovala magisterské studium ve veterinárním zdravotnictví na univerzitě v Glasgow. Poté několik let pracovala v zemědělsko-potravinářském průmyslu a před příchodem do GA v roce 2021 si nechala vlastní stádo ovcí. Emma ráda trénuje nohejbal a tráví čas se svou milovanou kolií Lincoln.

Mohlo by se vám také líbit...

Článek napsal Emma Hunt