Superpotraviny pro psy v centru pozornosti - GA Pet Food Partners

Superpotravina pro psy - žena krmí svého psa

Odvětví krmiv pro domácí mazlíčky zaznamenává nárůst majitelů, kteří chtějí, aby jejich mazlíčci měli v krmivu pro domácí mazlíčky přísady, které jim přímo prospívají. S tím, jak si majitelé domácích zvířat více uvědomují, čím krmí své mazlíčky, nabízí značkám krmiva pro domácí mazlíčky fantastickou příležitost odlišit se od konkurence a vyniknout na trhu. Například, superpotraviny pro psy je vlastnost, která se ve složení krmiv pro psy stává stále oblíbenější. Tento Centrum znalostí článek staví superpotraviny pro psy do centra pozornosti tím, že se zaměřuje na to, co jsou superpotraviny, proč získávají na popularitě v krmivu pro psy a na výhody superpotravin pro psy.

Co jsou superpotraviny pro psy?

Ve společnosti a médiích se slovo „superpotraviny“ v posledních několika letech stalo více rozšířeným.

Zatímco superpotraviny (ať už pro lidi nebo psy) nejsou přesně definovány, lze je považovat za potraviny, které poskytují vyšší úroveň jedné nebo více živin a/nebo přirozeně se vyskytujících sloučenin, které jsou prospěšné zdraví. Kromě toho lze mít za to, že superpotraviny poskytují zdravotní přínos nad rámec jiných potravin a nad rámec udržení každodenního zdraví.

Suché krmivo pro psy se superpotravinami

Pokud jde o superpotraviny pro psy, mnoho superpotravin, které jsou oblíbené u lidí, lze také bezpečně přidávat do krmiv pro psy. A v mnoha případech studie zjišťují, že superpotraviny pro psy mohou poskytnout mnoho stejných výhod jako pro lidi v mnoha tělesných systémech, a to jak prostřednictvím antioxidantů, tak i protizánětlivých vlastností.

Proč došlo k nárůstu superpotravin v krmivu pro psy?

Od smoothies po saláty, superpotraviny jsou v popředí současných trendů v lidské stravě a nevykazují žádné známky vyblednutí. Lidé se snaží žít zdravěji a déle, a proto lidé podnikají pozitivní kroky ke zlepšení svého zdraví a pohody prostřednictvím potravin, které jedí. Dívají se mnohem blíže na ingredience uvedené na obalech a díky online průzkumu se informovaněji rozhodují o tom, co jedí a co chtějí konzumovat. Tento trend je také stále více rozšířený na trhu s krmivy pro domácí mazlíčky, kde majitelé berou zdraví a pohodu svých mazlíčků vážněji než kdykoli předtím. Navíc trendy, jako je humanizace a prémiování, zaznamenaly majitele, kteří chtějí, aby výběr krmiva pro jejich mazlíčky byl podobný tomu jejich.

Výhody superpotravin pro psy

Dýně, mrkev, špenát, kapusta, papája, rajčata a chřest obsahují různé hladiny jedné nebo více karotenoidních (antioxidačních) sloučenin, jako je α-karoten, β-karoten, lykopen, β-kryptoxantin, lutein a zeaxantin (Tanprasertsuk et al., 2021). Tři z těchto karotenoidů (α-karoten, β-karoten a β-kryptoxantin) jsou známé jako karotenoidy provitaminu A, což znamená, že mohou být přeměněny na vitamín A, který hraje zásadní roli pro normální vidění. Kromě toho mohou být karotenoidy prospěšné pro zdravé oči a zrak, protože absorbují světlo (což vede k menšímu poškození světlem) a působí jako antioxidanty, které mohou chránit sítnici a čočku před oxidačním poškozením.

Výhody superpotravin pro psy

Studie u zdravých dospělých bíglů krmených stravou doplněnou směsí antioxidantů včetně luteinu, β-karotenu, zeaxantinu a astaxanthinu během šestiměsíčního období prokázala zlepšenou funkci sítnice za tmy a světla a také snížení změn refrakční vady ve srovnání se psy. krmili kompletní a vyváženou stravou bez antioxidačních doplňků (Wang et al., 2016).

Studie také prokázaly, že dietní karotenoidy, zejména β-karoten a lutein, mají příznivé účinky jak na humorální (např. zvýšená tvorba protilátek proti očkování), tak na buněčně zprostředkované (např. zvýšená proliferace lymfocytů při stimulaci) imunitní reakce u psů (Chew a kol., 2000; Kim a kol., 2000)

Polyfenoly jsou další skupinou antioxidantů, která se nachází v několika ovoci, bobulích, zelenině a bylinkách, včetně borůvek, granátového jablka, petržele, kurkumy, kapusty, chřestu, špenátu a brokolice (Tanprasertsuk et al., 2021), u nichž bylo prokázáno, že mají příznivé účinky psi. Například antioxidační stav saňových psů po cvičení se významně zvýšil, když byla strava denně doplněna 20 g čerstvých borůvek po dobu dvou měsíců (Dunlap et al., 2006). Kromě antioxidačních vlastností další studie zjistila, že doplněk stravy s extraktem z borůvek má protizánětlivý účinek (snížená exprese zánětlivých genů) u zdravých psů (Sgorlon et al., 2016).

Charakteristická zlatožlutá barva prášku z kurkumy je způsobena přítomností kurkuminu, který byl rozsáhle studován pro své potenciální antioxidační a protizánětlivé účinky. Dvě studie suplementace kurkuminem psům se známkami osteoartrózy zjistily pokles exprese genů spojených se zánětem (Colitti et al., 2012; Sgorlon et al., 2016).

Bylo prokázáno, že extrakt z granátového jablka chrání buňky krevních cév psů před oxidačním poškozením (Ripoll et al., 2012), což prokazuje silné antioxidační a cytoprotektivní účinky, které mohou pomoci udržovat zdravé krevní cévy u psů. Další studie zjistila, že zahrnutí extraktu ze slupky granátového jablka do stravy zdravých psů zlepšilo antioxidační stav a také zvýšilo koncentrace mastných kyselin s krátkým řetězcem (SCFA) ve výkalech (Jose et al., 2017), což naznačuje potenciální zdraví střev. výhod. Produkce SCFA snižuje pH střev, což pomáhá předcházet růstu škodlivých mikrobů. Kromě toho je kyselina máselná považována za nejdůležitější SCFA s různými příznivými účinky na gastrointestinální funkci a zdraví (Guilloteau et al., 2010).

Shrnutí

Stručně řečeno, superpotraviny se stávají stále oblíbenějšími přísadami v krmivech pro psy. Je zřejmé, že v souvislosti se zařazením „superpotravin“ existují velké marketingové příležitosti. To je podpořeno výzkumem, který odhalil, že 87 % majitelů věří, že je nezbytné zkontrolovat štítky krmiva pro domácí mazlíčky pro klíčová slova jako „zdravé a superpotravina“. Na základě dosud provedeného výzkumu je také jasné, že superpotraviny mají některé supernutriční výhody.

Reference

Dunlap, KL, Reynolds, AJ & Duffy, LK (2006) Celková antioxidační síla u saňových psů doplněná o borůvky a srovnání krevních parametrů spojených se cvičením. Comp Biochem. Physiol. A 143: 429-434.

Gasbarre, K. (2021, březen). Většina majitelů domácích mazlíčků je tímto jídlem „posedlá“, říká Data. Převzato z EatThis, Not That!: https://www.eatthis.com/news-pet-owners-clean-pet-food/

Guilloteau, P., Martin, L., Eeckhaut, V., Ducatelle, R., Zabielski, R. & Van Immerseel, F. (2010) Od střeva k periferním tkáním: mnohočetné účinky butyrátu. Nutr. Res. Rev. 23: 366-384.

Jose, T., Pattanaik, AK, Jadhav, SE, Dutta, N. & Sharma S. (2017) Stravitelnost živin, metabolity zadního střeva a antioxidační stav psů doplněné extraktem z kůry granátového jablka. J. Nutr. Sci. DOI: 10.1017/jns.2017.34

Kim, HW, Chew, BP, Wong, TS, Park, JS, Weng, BBC, Byrne, KM, Hayek, MG & Reinhart, GA (2000) Dietní lutein stimuluje imunitní odpověď u psů. Vet. Immunol. Imunopathol. 74: 315-327.

Nielsen. (2019, květen). Nielsen vydává druhou výroční zprávu o globální pohodě. Převzato z Nielsen: https://www.nielsen.com/in/en/news-center/2/nielsen-releases-2019nd-annual-global-well-report/Colitti, M., Gaspardo, B., Della Pria , A., Scaini, C. & Stefanon, B. (2) Transkriptomová modifikace bílých krvinek po dietním podání kurkuminu a nesteroidního protizánětlivého léku u psů postižených osteoartrózou. Vet. Immunol. Imunopathol. 2012: 147-136.

Ripoll, C., Coussaert, A., Waldenberger, FR, Vischer, C., Ginouvès, A., McGahie, D. & Gatto, H. (2012) Hodnocení ochranných účinků přírodních látek proti oxidativnímu stresu v nově vyvinuté test na bázi psích endoteliálních buněk a testy zachycující volné radikály. Internovat. J. Appl. Res. Vet. Med. 10: 113-124.

Sgorlon, S., Stefanon, B., Sandri, M. & Colitti, M. (2016) Nutrigenomická aktivita sloučenin odvozených z rostlin ve zdraví a nemoci: Výsledky dietní intervenční studie u psů. Res. Vet. Sci. 109: 142-148.

Tanprasertsuk, J., Tate, DE & Shmalberg, J. (2021) Role rostlinných složek a fytonutrientů ve výživě a zdraví psů. J. Anim. Physiol. Anim. Nutr. DOI: 10.1111/jpn.13626

Zpět do znalostního centra

Dr. Adrian Hewson-Hughes

Poradce pro výživu, bezpečnost potravin a inovace

Adrian vystudoval University of Sunderland s BSc (Hons) ve farmakologii a pokračoval v práci v laboratoři roztroušené sklerózy na Neurologickém institutu v Londýně, kde získal titul PhD. Po několika dalších letech jako postdoktorand na akademické půdě na univerzitách v Cambridgi a Nottinghamu nastoupil do společnosti Mars Petcare a strávil 14 let prací ve výzkumu a vývoji ve Waltham Center for Pet Nutrition. Adrian vedl různé výzkumné projekty týkající se chutnosti, stravovacího chování, výživy a metabolismu u koček i psů, jejichž výsledkem byly vědecké publikace, prezentace a inovace produktů. V říjnu 2018 se Adrian připojil ke společnosti GA, nadšený z příležitosti podpořit pokračující inovace a investice, ke kterým se společnost GA zavazuje, a přinášet našim partnerům a našim mazlíčkům produkty nejvyšší kvality.

Matthew Aiken

Expert na marketingovou komunikaci

Matt absolvoval v roce 2017 bakalářský titul v oboru Obchod a management. Zde zjistil, že má vášeň a zájem o marketing. Ve svém volném čase si užívá všeho, co souvisí s kondicí, a pobytu venku. Má také francouzského buldoka jménem Harley a perskou kočku Bonnie Blue.

Mohlo by se vám také líbit...

Článek napsal Dr. Adrian Hewson-Hughes and Matthew Aiken