Hypoalergenní krmivo pro domácí mazlíčky – Oddělte fakta od humbuku

Hypoalergenní krmivo pro domácí zvířata Doporučený obrázek

Co je to potravinová alergie u psů a koček?

Psi a kočky mohou vykazovat nežádoucí reakce na krmivo, které lze obecně rozdělit do dvou skupin – imunologické (potravinové alergie) a neimunologické. Potravinová alergie je nepřiměřená imunitní reakce na normální potravinu nebo složku (např. bílkovinu v potravině), která může mít za následek dermatologické (např. červená, svědící kůže) a/nebo gastrointestinální (např. průjem, zvracení) příznaky u psů a koček (např. Verlinden a kol., 2006). Zatímco přísady, jako je kuřecí maso, hovězí maso a sója, jsou snadno rozpoznatelné jako zdroje bílkovin, je také důležité vzít v úvahu přísady, které dodávají receptu především sacharidy, jako je rýže, pšenice, brambory a kukuřice, protože také obsahují malé množství bílkovin. . Neimunologické nežádoucí reakce na potraviny mohou být důsledkem řady příčin, jako je potravinová intolerance, otrava jídlem, toxicita potravin a dietní nerozvážnost (Verlinden et al., 2006).

Klinické příznaky potravinové alergie, potravinové intolerance, otravy jídlem a dietní nerozvážnosti se mohou překrývat, což ztěžuje určení příčiny a může vést k nežádoucí reakci na potravinu, která bude majitelem bez rozdílu označena jako „alergie na potraviny“. V některých ohledech není pro majitele nezbytně důležité, zda jeho mazlíček má například alergii nebo intoleranci na pšeničný lepek, protože symptomy lze v obou případech vyřešit stejným způsobem – odstraněním „nepříznivé“ složky strava domácího mazlíčka.

Běžné potravinové alergeny

Potravinové alergie se mohou vyvinout v reakci na jakoukoli dietní bílkovinu a ty, které jsou s potravinovými alergiemi nejčastěji spojovány, jsou uvedeny v tabulce níže. Neznamená to, že by tyto zdroje bílkovin byly ve své podstatě „alergenní“ než jiné bílkoviny, ale pravděpodobně odrážejí rozšířené použití těchto složek v krmivu pro domácí zvířata.

Tabulka 1: Nejčastěji uváděné potravinové alergeny podílející se na kožních nežádoucích potravinových reakcích u psů a koček (Mueller, et al., 2016).

Hypoalergenní krmivo pro domácí mazlíčky - Tabulka potravinových alergenů

Identifikace příčiny potravinové alergie

Je-li podezření na potravinovou alergii, zlatým standardem k určení příčiny jsou vylučovací diety a pokusy s opakovanou výzvou, i když by to nerozlišovalo mezi potravinovou alergií a neimunitně zprostředkovanou potravinovou reakcí.

Klíčem k vylučovacím dietním testům je vyloučit možné přísady, na které je zvíře alergické, a to výběrem nového zdroje bílkovin (a sacharidů), kterému pes nebo kočka dosud nebyli vystaveni. Zvolená strava musí být podávána výhradně (to znamená, že by se vedle ní nemělo podávat žádné jiné jídlo nebo pamlsky) po dobu zkušebního období. Délka trvání diety bude záviset na počáteční závažnosti symptomů a na tom, jak rychle klinické příznaky ustoupí, například 2–4 týdny u gastrointestinálních symptomů a 4–8 týdnů nebo potenciálně déle u dermatologických symptomů (Verlinden et al. ., 2006).

Jakmile se příznaky dostatečně zlepší, opětovný výskyt příznaků při opětovném podání původního krmiva nebo jednotlivé složky podporuje diagnózu potravinové alergie a identifikaci specifického proteinu, na který je zvíře citlivé.

Ačkoli eliminační diety pomáhají majitelům vybrat konkrétní typy potravin, může to být pro majitele docela skličující. Tento proces může být pomalý a časově náročný, aby byl účinný, vyžaduje odhodlání a majitelé nemusí vidět okamžité výsledky.

Základ hypoalergenních krmiv pro domácí mazlíčky

Historicky se hypoalergenní krmivo pro domácí zvířata vyhýbalo používání běžných potravinových alergenů (např. hovězí maso, mléčné výrobky, pšenice, sója) a místo toho bylo založeno na nových proteinech (např. jehněčí nebo losos), které se obvykle nepoužívaly k přípravě krmiv pro domácí zvířata, na základě snížená pravděpodobnost alergie na protein, kterému zvíře dříve nebylo vystaveno. Tento přístup může být velmi účinný pro mnoho psů a koček (Jeffers et al., 1991; Leistra & Willemse, 2002), i když může být nutné vyzkoušet více než jednu novou proteinovou dietu, dokud nebude nalezena vhodná dieta. Je také možné, že se u mazlíčka může nakonec vyvinout alergie na nový protein.

Řada společností vyrábějících krmiva pro domácí zvířata uvedla na trh své produkty jako dobré nebo vhodné pro zvířata s alergiemi nebo intolerancí, protože se jedná o „dietu s omezeným množstvím přísad“. Receptury obvykle používají pouze jeden zdroj živočišných bílkovin a jeden zdroj sacharidů. Trend 'Limited Ingredient Diet' se zdánlivě spojuje s myšlenkou eliminační diety, jak již bylo zmíněno, s vyloučením určitých ingrediencí, aby se omezilo riziko nežádoucí reakce na jídlo.

Nedávno byla na trh uvedena hypoalergenní krmiva pro domácí zvířata, která obsahují hydrolyzované proteiny. Použitím řízené enzymatické hydrolýzy mohou být proteiny částečně nebo extenzivně rozloženy na menší peptidy, které mohou být příliš malé na to, aby byly detekovány imunitním systémem, což je činí hypoalergenními. Jednou z výhod tohoto přístupu je, že mohou být účinné i u domácích zvířat alergických na intaktní protein. Například psi, kteří vykazovali nepříznivé gastrointestinální a/nebo dermatologické příznaky po požití sójového proteinu, nevykazovali žádné klinické příznaky v reakci na požití hydrolyzovaného sójového proteinu (Puigdemont et al., 2006). Podobně ve studii 12 psů s kožními projevy po expozici kuřecímu masu všichni kromě jednoho vykázali snížení klinického skóre při krmení hydrolyzovaným kuřetem (Ricci et al., 2010).

Trendy a vnímání spotřebitelů

V roce 2018 analýza unikátní databáze 350,000 75 psů ve Spojeném království ukázala 2018% nárůst žádostí majitelů o hypoalergenní směsi krmiva pro psy za poslední dva roky (Woodmansey, XNUMX). Humanizace je stále rostoucí trend v průmyslu krmiv pro domácí zvířata, kde je mnoho domácích mazlíčků považováno za „děti“ nebo „kožešinová miminka“, a tedy za další členy rodiny. To se projevilo, pokud jde o hypoalergenní krmivo pro domácí zvířata. Protože se mnoho majitelů začalo zajímat o to, zda jejich strava neobsahuje lepek, aby vyhovovala nesnášenlivosti, kterou mají nebo se domnívají, že mohou mít, stejné obavy byly aplikovány na stravu jejich mazlíčků.

Hypoalergenní razítko na krmivo pro domácí mazlíčky

Shrnutí

Jak je uvedeno výše, existuje řada řešení, která se mohou ukázat jako účinná pro zajištění stravy vhodné pro domácí mazlíčky trpící potravinovou alergií nebo intolerancí. Pokud jsou tvrzení o hypoalergenních krmivech pro domácí zvířata používána správným způsobem s jasným a podrobným zdůvodněním, mohou spotřebitelům pomoci učinit informovanou volbu pro jejich zvíře, aby podpořili jejich nutriční potřeby.

Reference

Jeffers, JG, Shanley, KJ, Meyer, EK, (1991) Diagnostické testování psů na potravinovou přecitlivělost. Journal of the American Veterinary Medical Association, 198 (2), 245-250

Leistra, M., Willemse, T., (2002) Dvojitě slepé hodnocení dvou komerčních hypoalergenních diet u koček s nežádoucími reakcemi na potravu. Journal of Feline Medicine and Surgery 4, 185–188.

Mueller, RS, Olivry, T., Prélaud, P., (2016) Kriticky hodnocené téma nežádoucích potravinových reakcí domácích zvířat (2): běžné zdroje potravinových alergenů u psů a koček. Veterinární výzkum BMC. 12:9. DOI 10.1186/s12917-016-0633-8.

Puigdemont, A., Brazís, P., Serra, M., Fondati, A., (2006) Imunologické odpovědi proti hydrolyzovanému sojovému proteinu u psů s experimentálně vyvolanou hypersenzitivitou na sóju. American Journal of Veterinary Research, 67(3), 484-488.

Ricci, R., Hammerberg, B., Paps, J., Contiero, B., Jackson, H., (2010) Srovnání klinických projevů zkrmování celého a hydrolyzovaného kuřete psům s přecitlivělostí na nativní protein. Veterinární dermatologie, 21, 358–366.

Verlinden, A., Hesta, M., Millet, S., Janssens, GPJ, (2006) Potravinová alergie u psů a koček: Přehled. Critical Reviews in Food Science and Nutrition, 46(3), 259-273.

Woodmansey, D., (2018) Databáze ukazuje 75% nárůst poptávky po hypoalergenních potravinách. Veterinární časy. https://www.vettimes.co.uk/news/database-shows-75-rise-in-hypoallergenic-food-demand/

Zpět do znalostního centra

Sophia Parkinsonová

GA Pet Food Partners Expert na reklamace krmiv pro domácí zvířata

Sophia je GA Pet Food Partners Expert na reklamace krmiva pro domácí mazlíčky a podílí se na kontrole reklamací partnerů, zajišťuje, že jejich etikety a marketingové materiály splňují předpisy, a zkoumá nové a vzrušující suroviny. Sophia má bakalářský titul v oboru Nutriční vědy, kde se silně zajímala o tvrzení a regulaci označování. Před nástupem do GA v roce 2020 krátce pracuje v oboru Human Food. Ve volném čase ráda vaří a chodí na dlouhé procházky se svým malým kníračem Dexterem.

Dr. Adrian Hewson-Hughes

Poradce pro výživu, bezpečnost potravin a inovace

Adrian vystudoval University of Sunderland s BSc (Hons) ve farmakologii a pokračoval v práci v laboratoři roztroušené sklerózy na Neurologickém institutu v Londýně, kde získal titul PhD. Po několika dalších letech jako postdoktorand na akademické půdě na univerzitách v Cambridgi a Nottinghamu nastoupil do společnosti Mars Petcare a strávil 14 let prací ve výzkumu a vývoji ve Waltham Center for Pet Nutrition. Adrian vedl různé výzkumné projekty týkající se chutnosti, stravovacího chování, výživy a metabolismu u koček i psů, jejichž výsledkem byly vědecké publikace, prezentace a inovace produktů. V říjnu 2018 se Adrian připojil ke společnosti GA, nadšený z příležitosti podpořit pokračující inovace a investice, ke kterým se společnost GA zavazuje, a přinášet našim partnerům a našim mazlíčkům produkty nejvyšší kvality.

Mohlo by se vám také líbit...

Článek napsaný Sophií Parkinsonovou a Dr. Adrianem Hewsonem-Hughesem