Golden Oldies; Výživa pro starší kočky a psy - GA Pet Food Partners

Čím se krmivo pro zvířata v zájmovém chovu liší?

Strava pro štěňata je v tomto odvětví široce přijímána s jasně definovanými výživovými pokyny. Naproti tomu nutriční požadavky seniorů koček a psů nejsou striktně definovány FEDIAF, AAFCO nebo NRC. Navzdory tomu, že naši mazlíčci tráví úměrně více času kategorizováni jako „starší“ nebo „geriatričtí“, jejich nutriční požadavky jsou založeny na parametrech dospělých. Nicméně starší kočky a psi mohou těžit ze změn výživy přizpůsobených tak, aby podporovaly fyziologické změny, o kterých je známo, že se vyskytují v této životní fázi.

Čím mám krmit svého staršího psa?

Strava pro psy a kočky pro seniory je formulována tak, aby řešila známé fyziologické změny, ke kterým dochází ve stáří zvířat. Například je známo, že úroveň aktivity u starších psů klesá. Ve srovnání s mladými dospělými psy (1.5-4.5 roku) byli psi ve věku 7–9 let o 17% méně aktivní, zatímco psi ve věku 11–14 let byli o 42% méně aktivní 1. Zatímco úrovně aktivity u psů s věkem klesají, trávicí účinnost se zdá být zachována 2 - tj. Starší psi jsou schopni čerpat energii ze své stravy stejně efektivně jako mladší dospělí psi.

Tyto faktory společně zvyšují riziko nadváhy starších psů, pokud není odpovídajícím způsobem upravena výživa. Proto by dieta pro starší psy formulovaná se zvýšeným obsahem bílkovin a sníženým obsahem tuku s celkovým snížením obsahu energie měla přispět k udržení svalové hmoty a omezit přírůstek hmotnosti a ukládání tuku.

Čím mám krmit svoji starší kočku?

Často se předpokládá, že starší kočky mají sklon k obezitě a že příjem energie by měl být omezen jako u starších psů. Existují určité důkazy, které to podporují, ale studie starších populací koček naznačují, že tento pohled je příliš jednoduchý. Ve velké kolonii výzkumných koček se procento tělesného tuku výrazně zvýšilo u těch ve věku 7-12 let ve srovnání s dospělými kočkami (1-7 let) 3. U koček starších 12 let byl však pozorován pokles % tělesného tuku 3.

Podobné nálezy byly také hlášeny v průzkumu koček vlastněných klientem 4, kde více než 60% „dospělých“ koček (7–10 let) a „starších“ koček (11–14 let) bylo klasifikováno jako „příliš tlusté“. Tento průzkum odhalil, že cca. 40% geriatrických koček (> 15 let) bylo považováno za „příliš tlusté“, ale také to, že přibližně 40% geriatrických koček bylo klasifikováno jako „příliš hubené“ - v důsledku nejen ztráty tuku, ale také ztráty svalů. Stravitelnost bílkovin a tuků klesá u některých koček stárnutím, přičemž největší výskyt je u koček starších 12 let 3. To koreluje se zvýšeným výskytem ztráty tuku a svalů v této věkové kategorii4.

Výše uvedená zjištění poukazují na různé nutriční vychytávky, které nejlépe podporují potřeby „starších“ a „geriatrických“ koček. U starších koček (např. 7 a více let) by byla nejlepší dieta s vysokým obsahem bílkovin a nízkým obsahem tuku, která by pomohla udržet štíhlou hmotu a zároveň omezit ukládání tuku a přírůstek hmotnosti/obezitu. U „geriatrických“ koček (např. 12 a více let) by bylo vhodné zvýšení tuků v potravě v kombinaci s vysokým obsahem bílkovin, aby pomohlo udržet tělesnou hmotnost a štíhlou tělesnou hmotu.

Jako u všech životních fází by měl být v nabídce stále čerstvý zdroj vody. U starších zvířat se spotřeba vody může znatelně snížit. Zvláště u geriatrických koček je zvýšené riziko dehydratace 3. Prezentace vody vedle jídla nebo na více místech může zvýšit spotřebu a zabránit dehydrataci.

Kdy začít krmit seniorskou dietou?

Stejně jako lidé, ani psi a kočky nestárnou důsledně a chronologický věk ne vždy odpovídá fyziologickému věku. Toto plemeno má velký vliv na délku života psů, přičemž se očekává, že malá plemena přežijí své protějšky velkých plemen. Tato variace v délce života ztěžuje stanovení přesného věku pro 'starší' psy. Známky stárnutí mohou být patrné u psů velkých plemen již od 5 let, zatímco u malých plemen může být až 10 let. U koček je plemeno méně vlivné a proces stárnutí je pozvolnější. Navrhovaná klasifikace je taková, že kočky se stanou „staršími“ kolem 7–8 let a pokročí k „geriatrickému“ zhruba od 12 let 5.

Vzhledem k tomu, že není k dispozici žádný věkový bod, který by naznačoval nutnost přechodu na seniorskou dietu, je klíčové sledovat jednotlivce. Pozorování vzorců chování a úrovní aktivity může odhalit známky stárnutí. „Zpomaluje“ váš pes na procházkách nebo má menší zájem o hru? Změny v úrovních aktivity nebo v chování mohou být u starších koček obtížnější, protože kočky bývají usedlejší. Hodnocení tělesné hmotnosti a hodnocení stavu těla (BCS) jsou také klíčovými nástroji, které mohou majitelé používat v souladu s pravidelným veterinárním hodnocením. Pravidelné monitorování může majitelům pomoci identifikovat obecné příznaky změn souvisejících s věkem i potenciálních základních onemocnění v počátečních fázích 6

Přizpůsobení potřebám seniorů nevyžaduje drastické změny. Například s poklesem zubního zdraví může být konzumace suchého krmiva náročnější. Podávání jídla na několika malých jídlech a zjemnění trochou teplé vody může pomoci udržet příjem.

Výhody krmení seniorské diety

Se zaměřením na zdravé stárnutí je klíčovým trendem v dietách přizpůsobených seniorskému krmení doplňování přísad/živin na podporu zdraví kloubů. Doplňky, jako je mušle zeleného rtu (GLM), jsou známé svými protizánětlivými vlastnostmi. Studie zjistily, že GLM je účinný při zmírnění otoků a bolesti u psů s osteoartritidou7,8. GLM byl také použit kromě známějších kloubních doplňků, jako je glukosamin a chondroitin sulfát 9.

Doplňujíce touhu po vysoce stravitelných zdrojích bílkovin pro seniorské diety jsou rybí diety běžným trendem a mají další výhodu v tom, že mají přirozeně vysoký obsah kyseliny eikosapentaenové (EPA) a kyseliny dokosahexaenové (DHA). Bylo prokázáno, že tyto polynenasycené omega-3 mastné kyseliny s dlouhým řetězcem mají protizánětlivé vlastnosti 10 a být prospěšný pro zdraví kloubů 11.

Stejně jako u lidí mohou psi a kočky vykazovat postupný pokles kognitivních funkcí s věkem. Poškození mozkových buněk je postupné, ale nevratné, takže nutriční strategie pro zdravé stárnutí mozku mohou být přínosem pro starší zvířata. Ukázalo se, že doplnění stravy o EPA a DHA spolu s vitamíny B, antioxidanty a argininem poskytuje nutriční přístup, který může zachovat a dokonce zlepšit kognitivní funkce u starších koček a psů 12,13.

Shrnutí

Výživa může hrát klíčovou roli při podpoře zdravého stárnutí. Měnící se požadavky vyššího věku vyžadují pravidelnou kontrolu dietních požadavků. Dieta musí vždy řešit výzvy k udržení čisté svalové hmoty a optimálního tělesného tuku. Výživa však může také hrát roli ve snížení fyziologických stresů, s nimiž se setkávají naši starší společenská zvířata. Zejména diety pro seniory mohou pomoci snížit riziko nebo míru onemocnění souvisejících s věkem. Spolu s krmením seniorské stravy může přiměřené přizpůsobení prostředí a rutina stárnoucího mazlíčka pomoci welfare. Úvahy, jako je zvýšený počet krmných stanic v okolí domova, mohou pomoci udržovat denní dávky.

Reference

1. Zanghi, BM, Kerr, W., de Rivera, C., Araujo, JA & Milgram, NW Vliv věku a plánu krmení na denní rytmy odpočinku/aktivity u psů. J. Vet. Chovej se. 7 (6), 339-347 (2012).

2. Harper, EJ Změna pohledů na stárnutí a energetické požadavky: Stárnutí a funkce trávení u lidí, psů a koček. J. Nutr. 128, 2632S-2635S (1998).

3. Pérez-Camargo, G. Výživa koček: Co je nového ve starém? Srovnat. Pokračovat. Educ. Praxe. Veterinář 26, 5–10 (2004).

4. Peterson, ME & Little, SE Kachexie, sarkopenie a další formy ubývání svalů: Běžné problémy starších a geriatrických koček a koček s endokrinním onemocněním. Summit o výživě zvířat Purina Companion, Charleston, Jižní Karolína, 3.-5. května 2018; Peterson - Cachexia, Sarcopenia a další formy svalové ztráty.pdf (purinainstitute.com)

5. Gunn-Moore, DA Vzhledem ke starším kočkám. Srovnat. Pokračovat. Educ. Praxe. Veterinář 26, 1-4 (2004).

6. Laflamme, DP Výživa pro stárnoucí kočky a psy a význam tělesné kondice. Veterinář Clin. Severní Am. - Malé zvíře. Praxe. 35, 713-742 (2005).

7. Servet, E., Biourge, V. & Marniquet, P. The Waltham International Nutritional Sciences Symposia: Dietary Intervention can Improve Clinical Signs in Osteoarthritic Dogs. J. Nutr. 136, 1995S-1997S (2006).

8. Bierer, TL & Bui, LM Waltham International Symposium: Pet Nutrition Coming of Age Improvement of Arthritic Signs in Dogs Fed Green-Lipped Mussel (Perna canaliculus) 1,2. J. Nutr. 132, 1634S-1636S (2002)

9. Lascelles, BDX a kol. Hodnocení terapeutické diety pro kočičí degenerativní onemocnění kloubů. J. Vet. Internovat. Med. 24, 487–495 (2010).

10. Calder, P. Omega-3 mastné kyseliny a zánětlivé procesy. Živiny. 2, 355-374 (2010).

11. Roush, JK, Dodd, CE, Fritsch, DA, Allen, TA, Jewell, DE, Schoenherr, WD, Richardson, DC, Leventhal, PS & Hahn, KA Multicentrické hodnocení veterinární praxe účinků omega-3 mastných kyselin na osteoartrózu u psů. J. Am. Veterinář Med. Doc. 236, 59-66 (2010).

12. Pan, Y., Kennedy, AD, Jönsson, TJ & Milgram, NW Kognitivní vylepšení u starých psů z doplňku stravy s nutriční směsí obsahující arginin, antioxidanty, vitamíny B a rybí olej. Br. J. Nutr. 119, 349–358 (2018)

13. Pan, Y. a kol. Kognitivní vylepšení u středních a starých koček doplněním stravy výživnou směsí obsahující rybí olej, vitamíny B, antioxidanty a arginin. Br. J. Nutr. 110, 40–49 (2012).

Zpět do znalostního centra
Emma Hunt, výživová poradkyně pro domácí mazlíčky

Emma Huntová

GA Pet Food Partners Odborník na výživu zvířat

Emma má vysokoškolské vzdělání v oboru Chování zvířat a dobré životní podmínky zvířat a následně absolvovala magisterský program Veterinary Public Health na University of Glasgow. Poté několik let pracovala v zemědělsko-potravinářském průmyslu a před nástupem do GA v roce 2021 chovala vlastní stádo ovcí. Emma ráda trénuje a soutěží v silné ženě nebo tráví čas se svou velmi milovanou kolií Lincoln

Mohlo by se vám také líbit...

Článek napsal Emma Hunt