
Poskytování správného množství krmiva pro uspokojení energetických požadavků štěněte je zásadní pro zajištění zdravého tempa růstu a prevenci podváhy nebo nadváhy.
Doporučená množství krmiva v příručkách pro štěňata jsou určena výpočtem energetické (kalorické) potřeby štěněte ve vztahu k obsahu kalorií v krmivu. Tento článek shrnuje zjištění několika studií, které nabízejí nové pohledy na energetické potřeby štěňat – poznatky, které GA použila k revizi a aktualizaci svých příruček pro krmení štěňat.
Energetické nároky štěňat
V současné době se k odhadu energetických požadavků štěňat široce používá rovnice stanovená Národní radou pro výzkum (NRC, 2006):
MER (kcal) = 130 × (skutečná BW0.75) × 3.2 × (např–0.87 × (skutečná BW/očekávaná zralá BW) - 0.1)
kde BW označuje tělesnou hmotnost (v kg) a e představuje základnu přirozeného logaritmu (přibližně 2.718).
Nedávné studie však ukázaly, že energetické požadavky vypočítané pomocí této rovnice přesně neodrážejí skutečný energetický příjem štěňat udržovaných v ideální tělesné kondici během růstu. Tyto studie naznačují, že štěňata různých plemen a velikostí mají různé energetické potřeby – což je faktor, který výše uvedená rovnice dostatečně nezohledňuje.
Dobenecker a kolegové nejprve uvedli, že štěňata bígla (středně velké plemeno) měla jiný energetický příjem než štěňata křížence Foxhound-Boxer-Ingelheim-Labrador (velké plemeno), když vyrostla v souladu s doporučenými hmotnostními křivkami pro jejich příslušná plemena. Energetický příjem obou plemen byl navíc podstatně nižší než příjem vypočítaný rovnicí NRC.

Další studie uvádějí další rozdíly v požadavcích na energii mezi štěňaty různých velikostí. Například příjem energie jak u štěňat malého knírače (střední plemeno), tak u štěňat yorkshirského teriéra (hračka/malé plemeno) byl v období do 29 týdnů věku výrazně nižší než u štěňat labradora (velké plemeno).
Ve srovnání s energetickými potřebami vypočítanými pomocí rovnice NRC byl skutečný energetický příjem štěňat labradora shledán dosti podobný; naproti tomu rovnice NRC výrazně nadhodnocovala energetické nároky štěňat malých kníračů mezi osmi a patnácti týdny, štěňat yorkshirských teriérů mezi deseti a dvaceti týdny a štěňat norfolských teriérů (plemeno malého vzrůstu) mezi deseti a padesáti dvěma týdny.
Ve studii štěňat v soukromém vlastnictví – na rozdíl od výzkumných psů z kolonií – pokrývající širokou škálu plemen a velikostí, bylo hlášeno, že rovnice NRC měla tendenci nadhodnocovat energetické požadavky přibližně o 20 procent u štěňat mladších šesti měsíců. Studie také zjistila, že příjem energie se výrazně zvýšil s tím, jak se zvyšovala očekávaná zralá tělesná hmotnost, a výrazně se snížil, jak štěňata stárnou.
Souhrnně tyto studie naznačují, že rovnice NRC není ideální pro výpočet energetických požadavků štěňat, protože u mnoha plemen a velikostí by pravděpodobně vedlo k nabídce více potravy, než je nutné. Překrmování může vést ke zrychlenému růstu, který může ohrozit kosterní vývoj, zejména u štěňat velkých plemen, a může také vést k nadměrnému přírůstku hmotnosti nebo obezitě – obojí je spojeno s nepříznivými účinky na zdraví a délku života psa.
Energetické nároky štěňat různých velikostí/plemen
Mnoho z výše zmíněných studií doporučilo, aby byla revidována rovnice NRC nebo aby byly vyvinuty rovnice specifické pro plemeno pro odhad energetických požadavků štěňat. I když rovnice specifické pro plemeno mohou být stále ještě daleko, tým veterinárních odborníků na výživu, který analyzoval údaje z široké škály plemen a velikostí štěňat v soukromém vlastnictví během růstu, poskytl doporučení pro příjem energie na základě různých očekávaných tělesných hmotností dospělých a věkových kategorií.

Identifikovali také lineární vztah mezi realizovaným růstem (poměr skutečné tělesné hmotnosti k očekávané zralé tělesné hmotnosti) a příjmem metabolizovatelné energie (ME) na kg tělesné hmotnosti0.75. Z tohoto vztahu odvodili následující rovnici pro výpočet energetického příjmu pro štěňata vyrostlá v souladu s doporučeními:
příjem ME (MJ) = (1.063 – 0.565 × [skutečná BW/očekávaná zralá BW]) × (skutečná BW0.75)
kde BW se měří v kilogramech.
Revidované krmné návody pro štěňata
Jako odpovědný výrobce krmiva pro domácí zvířata budeme i nadále využívat tato data o rozdílech v energetických požadavcích mezi štěňaty s různou očekávanou dospělou tělesnou hmotností k aktualizaci našich příruček pro krmení. To by mělo pomoci zajistit zdravý růst a zároveň snížit riziko, že štěňata získají podváhu nebo nadváhu.
Je důležité poznamenat, že ani s těmito vylepšenými krmnými návody založenými na nejnovějších výzkumech nejsou navrhovaná množství krmiva definitivní. Měly by sloužit jako výchozí bod a podle potřeby upravovat – například mírně zvýšit, pokud štěně dostatečně nepřibírá, nebo mírně snížit, pokud štěně přibírá na váze příliš rychle.
Reference
- Národní rada pro výzkum (2006) Požadavky na výživu psů a koček. Washington, DC, USA: National Academies Press.
- Dobenecker, B., Endres, V. a Kienzle, E. (2013) 'Energetické požadavky štěňat dvou různých plemen pro ideální růst od odstavu do 28 týdnů věku', Žurnál fyziologie zvířat a výživy zvířat97, str. 190–196.
- Alexander, J., Colyer, A. a Morris, P. (2017) „Požadavky na energii pro růst u jorkšírského teriéra“, Journal of Nutritional Science, 6, str. E26. doi:10.1017/jns.2017.26
- Brenten, T., Morris, PJ, Salt, C., Raila, J., Kohn, B., Brunnberg, L., Schweigert, FJ a Zentek, J. (2014) 'Příjem energie, rychlost růstu a složení těla mladých labradorských retrívrů a malých kníračů krmených různými hladinami vitaminu A', British Journal of Nutrition111, str. 2104–2111.
- Bradley, S., Alexander, J., Haydock, R., Bakke, AM a Watson, P. (2021) 'Požadavky na energii pro růst u norfolského teriéra', Zvířata, 11(5), str. 1380. Dostupné na: https://doi.org/10.3390/ani11051380
- Klein, C., Thes, M., Böswald, LF a Kienzle, E. (2019) 'Metabolizovatelný energetický příjem a růst rostoucích psů v soukromém vlastnictví ve srovnání s oficiálními doporučeními pro růstovou křivku a dodávku energie', Žurnál fyziologie zvířat a výživy zvířat103, str. 1952–1958.

Dr. Adrian Hewson-Hughes
Poradce pro výživu, bezpečnost potravin a inovace
Adrian vystudoval Sunderlandskou univerzitu s titulem BSc (Hons) ve farmakologii a pokračoval v práci v laboratoři roztroušené sklerózy na Institutu neurologie, University College London, kde získal PhD. Po několika dalších letech jako „postdoktor“ na akademické půdě na Cambridgeské univerzity a Nottingham, nastoupil do Mars Petcare a strávil 14 let prací ve výzkumu a vývoji ve Waltham Center for Pet Nutrition. Adrian vedl různé výzkumné projekty o chutnosti, stravovacím chování, výživě a metabolismu u koček i psů, jejichž výsledkem byly vědecké publikace, prezentace a inovace produktů. V říjnu 2018 se Adrian připojil ke GA, nadšený příležitostí podporovat pokračující inovace a investice, k nimž se GA zavazuje, přinášet našim partnerům a našim mazlíčkům produkty nejvyšší kvality.
Mohlo by se vám také líbit...
Článek napsaný Dr. Adrianem Hewsonem-Hughesem
Výhody a nevýhody umělé inteligence v maloobchodě se zvířaty
Možná jste se v médiích často setkávali s pojmem „AI“ nebo „technologie AI“. Od odemykání telefonu pomocí Face ID, dotazování na cestu na [...]