Energetické požadavky štěňat - GA Pet Food Partners

Běh štěňat - Energetické požadavky

Poskytování správného množství krmiva pro splnění energetických požadavků štěněte je důležité pro zajištění zdravého růstu a pro zamezení podváhy nebo nadváhy štěňat.

Množství krmiva uvedené v příručkách pro krmení štěňat se vypočítává na základě znalosti množství energie (kalorií), které štěně potřebuje, a obsahu kalorií v krmivu. Tento článek shrnuje zjištění několika studií, které poskytují nové informace o energetických požadavcích štěňat, které GA použila k přezkoumání a revizi jejich pokynů pro krmení štěňat.

Energetické nároky štěňat

V současné době platí rovnice níže, jak je stanovena v Národní radě pro výzkum (NRC, 20061), je široce používán pro odhadování energetických nároků štěňat:

MER (Kcal) = 130 x skutečná BW0.75 x 3.2 x (např-0.87 x (skutečná BW/očekávaná zralá BW) - 0.1)

kde BW = tělesná hmotnost (v kg) ae = základní přirozený logaritmus (2.718).

V posledních letech však řada studií, nastíněných níže, zjistila, že energetické požadavky vypočítané pomocí této rovnice neodrážejí skutečný energetický příjem štěňat krmených pro udržení ideální tělesné kondice během růstu. Studie naznačují, že štěňata různých plemen (velikostí) mají různé energetické požadavky a to není ve výše uvedené rovnici zohledněno.

Dobenecker a kolegové2 poprvé uvedli rozdíl v energetickém příjmu štěňat bígla (střední plemeno) ve srovnání se štěňaty křížence Foxhound-boxer-Ingelheim-Labrador (velké plemeno), které štěňata potřebují k růstu v souladu s doporučenou hmotnostní křivkou pro každé plemeno. Energetický příjem obou plemen byl navíc podstatně nižší, než je vypočteno podle rovnice NRC.

Labradorská štěňata v trávě

Byly hlášeny další rozdíly v požadavcích na energii mezi štěňaty různých velkých plemen. Energetický příjem štěňat malého knírače (střední) a yorkshirského teriéra (hračka/malý) byl v období do 29 týdnů významně nižší než u štěňat labradorů (velkých).3.

Ve srovnání s energetickými potřebami vypočtenými pomocí rovnice NRC bylo zjištěno, že skutečný energetický příjem štěňat labradorů je poměrně blízký.4. Oproti tomu rovnice NRC výrazně nadhodnocovala energetické nároky štěňat malých kníračů mezi 8. – 15. týdnem3, štěňata jorkšírského teriéra mezi 10 – 20 týdny4 a štěňata norfolského teriéra (malé velikosti) mezi 10 a 52 týdny5.

Ve studii štěňat v soukromém vlastnictví (spíše než psů z výzkumných kolonií ve výše uvedených studiích) pokrývající širokou škálu plemen a velikostí bylo také hlášeno, že rovnice NRC měla tendenci nadhodnocovat energii, přibližně o 20 %, u štěňat pod šest měsíců starý6. Tato studie také zjistila, že příjem energie se významně zvýšil s tím, jak se zvyšovala očekávaná zralá tělesná hmotnost, a významně se snížil, když štěňata stárnou.

Všechny tyto studie společně naznačují, že rovnice NRC není ideální pro výpočet energetických požadavků štěňat, protože u mnoha plemen/velikostí by to pravděpodobně vedlo k tomu, že by štěňatům bylo nabízeno více potravy, než je požadováno. Překrmování může vést k rychlejšímu růstu, což může poškodit vývoj kostry, zejména u štěňat velkých plemen. Může také vést k nadměrnému přibírání na váze/obezitě, která je spojena se škodlivými účinky na zdraví a délku života psů.

Energetické nároky štěňat různých velikostí/plemen

Mnoho z výše uvedených studií doporučilo, aby rovnice NRC potřebovala revizi nebo aby byly vyvinuty rovnice specifické pro plemeno pro odhad energetických požadavků štěňat. Zatímco rovnice specifické pro plemeno mohou být daleko, tým veterinárních odborníků na výživu, který shromáždil a analyzoval údaje shromážděné od mnoha plemen/velikostí štěňat v soukromém vlastnictví během růstu, poskytl některá doporučení ohledně energetického příjmu pro štěňata s různou očekávanou tělesnou hmotností dospělých. a věkové kategorie6.

Zjistili také lineární vztah mezi realizovaným růstem (skutečná BW/očekávaná zralá BW) a příjmem metabolizovatelné energie (ME) na kg BW0.75. Z toho vyvinuli rovnici pro výpočet energetického příjmu pro štěňata vyrostlá podle doporučení6.

příjem ME (MJ) = (1.063 – 0.565 x [skutečná BW/očekávaná zralá BW]) x skutečná BW0.75

kde BW = tělesná hmotnost (v kg).

Revidované krmné příručky pro štěňata

Jako odpovědný výrobce krmiva pro domácí mazlíčky budeme i nadále používat informace a údaje týkající se rozdílů v energetických požadavcích mezi štěňaty s různou očekávanou zralou tělesnou hmotností, jak je zdůrazněno ve výše uvedených studiích, k aktualizaci pokynů pro krmení štěňat, které mají majitelé dodržovat. To by zase mělo pomoci zajistit zdravý růst a omezit riziko podváhy nebo nadváhy štěňat.

Je také důležité poznamenat, že i když se na základě těchto nejnovějších výzkumných zjištění zlepší krmné příručky, navrhovaná množství nabízeného krmiva nejsou zcela definitivní. Lze je použít jako výchozí bod a v případě potřeby upravit – např. mírně zvýšit, pokud štěně nepřibírá na váze, nebo mírně snížit, pokud štěně během krátké doby hodně přibere.

Reference

1. Národní rada pro výzkum. (2006) Požadavky na výživu psů a koček. National Academies Press: Washington, DC, USA.

2. Dobenecker, B., Endres, V. & Kienzle, E. (2013) Energetické nároky štěňat dvou různých plemen pro ideální růst od odstavu do 28. týdne věku. J Anim Physiol Anim Nutr, 97, 190-196.

3. Alexander, J., Colyer, A., & Morris, P. (2017). Energetické požadavky pro růst u jorkšírského teriéra. J Nutr Sci, 6, E26. doi:10.1017/jns.2017.26

4. Brenten, T., Morris, PJ, Salt, C., Raila, J., Kohn, B., Brunnberg, L., Schweigert, FJ & Zentek, J. (2014) Energetický příjem, rychlost růstu a složení těla mladých labradorských retrívrů a malých kníračů krmených různými dietami vitamínu A. Br J Nutr, 111, 2104-2111.

5. Bradley, S., Alexander, J., Haydock, R., Bakke, AM & Watson, P. (2021) Energetické požadavky pro růst norfolského teriéra. Zvířata 11(5), 1380. https://doi.org/10.3390/ani11051380

6. Klein, C., Thes, M., Böswald, LF & Kienzle, E. (2019) Metabolizovatelný energetický příjem a růst rostoucích psů v soukromém vlastnictví ve srovnání s oficiálními doporučeními o růstové křivce a zásobování energií. J Anim Phsiol Anim Nutr, 103, 1952-1958.

Zpět do Centra znalostí

Dr. Adrian Hewson-Hughes

Poradce pro výživu, bezpečnost potravin a inovace

Adrian vystudoval Sunderlandskou univerzitu s titulem BSc (Hons) ve farmakologii a pokračoval v práci v laboratoři roztroušené sklerózy na Institutu neurologie, University College London, kde získal PhD. Po několika dalších letech jako „postdoktor“ na akademické půdě na Cambridgeské univerzity a Nottingham, nastoupil do Mars Petcare a strávil 14 let prací ve výzkumu a vývoji ve Waltham Center for Pet Nutrition. Adrian vedl různé výzkumné projekty o chutnosti, stravovacím chování, výživě a metabolismu u koček i psů, jejichž výsledkem byly vědecké publikace, prezentace a inovace produktů. V říjnu 2018 se Adrian připojil ke GA, nadšený příležitostí podporovat pokračující inovace a investice, k nimž se GA zavazuje, přinášet našim partnerům a našim mazlíčkům produkty nejvyšší kvality.

Mohlo by se vám také líbit...

Článek napsaný Dr. Adrianem Hewsonem-Hughesem