Kolagen v krmivu pro domácí zvířata - GA Pet Food Partners

Kolagen a kolagenové peptidy v krmivu pro domácí zvířata

Co je to kolagen?

V přírodě, Kolagen je protein nacházející se výhradně u zvířat, zejména v kůži, kostech a pojivových tkáních savců, ptáků a ryb. Přesně řečeno, kolagen je vlastně rodina proteinů a společně jsou nejhojnějšími proteiny u savců, což představuje přibližně třetinu obsahu bílkovin v celém těle.

JMÉNO „KOLAGEN“ POCHÁZÍ Z ŘECKÉHO SLOVA κόλλα „KÓLLA“, KTERÉ ZNAMENÁ „LEPIDLO“ A DOSTATKU „GEN“ DENOTY VYRÁBÍ.

CO DĚLÁ KOLAGEN?

V přímém smyslu kolagen (kolageny) zajišťují/udržují strukturální integritu různých tkání a orgánů v celém těle. V různých tkáních těla se nacházejí různé „typy“ kolagenu. Přesto mají všichni stejnou základní charakteristiku, že mají tři polypeptidové řetězce stočené dohromady ve struktuře trojité šroubovice. Kolagen typy I, II a III jsou nejzajímavější a nejdůležitější pro zdraví a pohodu našich mazlíčků.

Kolagen typu I je nejhojnější kolagen, který tvoří více než 90% obsahu bílkovin v kost a je hlavním kolagenem šlachy (tento typ pojivové tkáně spojuje svaly s kostmi) a vazů (tento typ pojivové tkáně spojuje jednu kost s jinou kostí - drží pohromadě klouby) a dodává těmto tkáním strukturu a sílu.

Kolagen typu I a III je hojný ve vrstvě kůže dermis, poskytuje strukturální podporu i pružnost pro udržení pevnosti a pružnosti tohoto orgánu - což je velmi důležitá bariéra, která udržuje vlhkost a napadá organismy a toxiny z těla.

Kolagen typu II je převládající složkou chrupavky, extrémně silné, pružné a polotuhé podpůrné tkáně, která se nachází v místech, kde se setkávají dvě kosti, poskytuje hladký povrch, který umožňuje snadný pohyb kloubů a efekt „polštáře“ absorbující šok náraz, zejména na konce nosných kostí (např. kyčelní, loketní klouby).

Kolagen je také přítomen ve všech tkáních hladkého svalstva, krevních cévách, zažívacím traktu, srdci, žlučníku, ledvinách a močovém měchýři, přičemž drží buňky a tkáně pohromadě.

ZDRAVÍ KŮŽE A Srsti

Kolagen typu I a III je důležitý pro silnou a zdravou pokožku a srst.
Pomáhá udržovat pružnost a hydrataci pokožky.
Může pomoci suché, svědivé pokožce.
V těle zvířete se používají různé typy kolagenu.

SPOLEČNÉ ZDRAVÍ

• Kolagen typů I a II jsou rozhodujícími složkami chrupavky, vazů a šlach
• Podporuje silné a zdravé klouby u mladých aktivních psů
• Udržujte mobilitu a flexibilitu u starších psů

ZDRAVÍ KOSTÍ

• Kolagen typu I tvoří 90% obsahu bílkovin v kosti.
• Poskytuje rámec pro materializaci kostí
• Důležité pro silné a zdravé kosti ve všech fázích života.

Jak se vyrábí kolagen?

Stejně jako všechny bílkoviny jsou stavebními kameny kolagenu aminokyseliny. Kolagen má však charakteristické složení a sekvenci aminokyselin, zejména je obohacen o glycin (Gly) a prolin (Pro), stejně jako o derivát prolin, hydroxyprolin (Hyp). Tyto aminokyseliny mají pravidelné uspořádání v každém ze tří řetězců kolagenové podjednotky. Sekvence často sleduje vzor Gly-Pro-X nebo Gly-X-Hyp, kde X může být kterýkoli z různých jiných aminokyselinových zbytků.

Všechny typy kolagenu se skládají ze 3 polypeptidových řetězců, které jsou formovány do trojité šroubovice. V závislosti na typu kolagenu mohou být všechny tyto tři řetězce identické nebo se mohou skládat ze dvou nebo více různých řetězců.

Stejně jako všechny proteiny ani kolagen netrvá věčně – neustále probíhá přirozený cyklus rozkladu a regenerace. Poruchu však může zhoršit každodenní opotřebení a stárnutí. S věkem se tvorba kolagenu zpomaluje a struktury pojivové tkáně slábnou. Výsledkem je, že kůže se ztenčí a snadněji se poškodí, šlachy a vazy se stanou méně elastickými, klouby ztuhnou a/nebo budou bolestivější při pohybu atd.

Dietní kolagen a kolagenové peptidy

Jedinečná vlastnost GA Pet Food Partners sbírá nejlepší ingredience masa a ryb u zdroje. Víme, že tyto ingredience přirozeně obsahují kolagen, i když se jeho množství u různých typů živočišných tkání liší. Pokud například testujeme různé části celého kuřete, vidíme, že kolagen je nejvíce zastoupen v kůži, následuje jatečně upravené tělo (z kostí a chrupavek), nižší množství v kosterním mase a vnitřních orgánech (vnitřnosti).

Granule vyrobené z přírodních přísad obsahujících kolagen, jako jsou některé čerstvě připravené masné a rybí materiály, budou zvířetem stráveny a absorbovány a poskytnou tělu stavební kameny (zejména aminokyseliny glycin a prolin), aby vytvořily více kolagenu, což může pomoci udržovat zdravé kosti, klouby a kůži.

Kolagenní proteiny poskytují pevnost a strukturu kostem, chrupavce, kůži a pojivovým tkáním. Kolagen v krmivu pro domácí zvířata je štěpen na aminokyseliny a peptidy pomocí enzymů v žaludku a tenkém střevě. Absorbované kolagenové peptidy a aminokyseliny jsou distribuovány krevním oběhem do zbytku těla zvířete. Aminokyselinové stavební bloky se používají k výstavbě a obnově tkání na bázi kolagenu.

Rozdíl GA

Výzkum ukázal, že peptidy se vstřebávají ze zažívacího traktu snadněji než intaktní bílkoviny. Pro maximalizaci potenciálních příznivých účinků dietního kolagenu je důležité, aby byl kolagen optimálně absorbován.

Díky naší nejnovější R & D práce na hydrolýze proteinů a zavedení inovativní 'Vysoce stravitelný protein (HDP), tady v GA Pet Food PartnersMůžeme „předtrávit“ kolagen v našich vybraných masových a rybích ingrediencích na kolagenové peptidy pomocí pečlivě kontrolované enzymatické hydrolýzy, než je zapracujeme do lahodné granule.

Potenciální výhody dietního kolagenu a kolagenových peptidů

Přestože je výzkum psů a koček omezený, důkazy ze studií na jiných zvířatech a lidech naznačují, že dietní příjem kolagenu a kolagenových peptidů může mít mnoho příznivých zdravotních účinků na domácí zvířata.

Zdraví kostí

Kolagen je nezbytný pro zdraví kostí. Poskytuje proteinovou matrici („lešení“), na které může nastat kalcifikace (mineralizace kostí).

Kostní kolagen prochází neustálým rozpadem, opravou a obnovou, takže je důležité poskytovat výživu prostřednictvím dietního kolagenu nebo kolagenových peptidů, které pomáhají udržovat po celý život silné a zdravé kosti.

Zdraví pokožky a srsti

Stejně jako u lidí je dermisová vrstva kůže u psů vyrobena hlavně z kolagenu - zajištění dobrého přísunu kolagenu ve stravě by mělo pomoci udržovat pružnost pokožky a podporovat zdraví pokožky a srsti.

Společné zdraví

Zdravé klouby vyžadují zejména zdravou chrupavku a vazy plus silné svaly, šlachy a pojivovou tkáň - všechny obsahují vysokou hladinu kolagenu.

Udržování zdravých kloubů je u mladých, aktivních a zdravých psů stejně důležité jako prevence problémů, které přicházejí se stárnutím, jako jsou bolesti kloubů a problémy s pohyblivostí.

Zpět do znalostního centra

Dr. Adrian Hewson-Hughes

Poradce pro výživu, bezpečnost potravin a inovace

Adrian vystudoval Sunderlandskou univerzitu s titulem BSc (Hons) ve farmakologii a pokračoval v práci v laboratoři roztroušené sklerózy na Institutu neurologie, University College London, kde získal PhD. Po několika dalších letech jako „postdoktor“ na akademické půdě na Cambridgeské univerzity a Nottingham, nastoupil do Mars Petcare a strávil 14 let prací ve výzkumu a vývoji ve Waltham Center for Pet Nutrition. Adrian vedl různé výzkumné projekty o chutnosti, stravovacím chování, výživě a metabolismu u koček i psů, jejichž výsledkem byly vědecké publikace, prezentace a inovace produktů. V říjnu 2018 se Adrian připojil ke GA, nadšený příležitostí podporovat pokračující inovace a investice, k nimž se GA zavazuje, přinášet našim partnerům a našim mazlíčkům produkty nejvyšší kvality.

Mohlo by se vám také líbit...

Článek napsal Dr. Adrian Hewson-Hughes