Freshtrusion® – vytvoření nejlepšího krmiva pro domácí mazlíčky na světě.
Vědecký podpůrný dokument Dr. Adriana Hewson-Hughese | Poradce pro výživu, bezpečnost potravin a inovace, GA Pet Food Partners.
Začíná to u kvalitních surovin.
V GA se snažíme vyrábět to nejlepší krmivo pro domácí mazlíčky na světě. Abychom nám to pomohli splnit, vyvinuli jsme jedinečný proces, který jsme nazvali Freshtrusion®. Tento proces využívá technologii, která nám umožňuje poskytovat domácím mazlíčkům lahodnou, vysoce výživnou stravu začleněním čerstvě připravených masových a rybích přísad do našich granulí.
Jedno Freshtrusion® cesta začíná vysoce kvalitními čerstvými, chlazenými surovinami z masa a ryb, které shromažďujeme u zdroje a přepravujeme zpět do našeho výrobního závodu v Lancashire v našich vlastních chlazených nákladních automobilech, abychom zachovali čerstvost.
Jemně vařené v naší Masné kuchyni.
Od zavedení Freshtrusion® jsme uvítali náš šetrný proces vaření jako nejlepší způsob, jak „chránit bílkoviny“ v našem čerstvě připraveném mase a rybách a zajistit nejlepší stravitelnost a nutriční hodnotu granulí pro domácí mazlíčky, kteří je jedí.
Výzkum prokázal, že „tepelné zpracování“ (vaření) může změnit stravitelnost a biologickou dostupnost bílkovin v mase (naznačeno na obrázku 1). Zejména vaření při nižších teplotách může vyvolat strukturální/konformační změny (např. „rozbalení“) v masových proteinech, což odhaluje více míst štěpení, na která mohou působit enzymy trávicích proteáz v gastrointestinálním traktu, aby rozložily protein, což vede ke zlepšení stravitelnost bílkovin (Bhat et al., 2021).
Naproti tomu vaření při vysoké teplotě může vyvolat rozsáhlou oxidaci proteinů, vytváření různých druhů křížových vazeb a agregaci proteinů, což ztěžuje trávicím enzymům štěpení proteinu, a tím snižuje stravitelnost proteinu. (Bhat et al., 2021).
V hovězí svalovině vařené na 100oC, oxidace proteinu se postupně zvyšovala v průběhu 45minutového vaření; efekt rychlého vaření při vysoké teplotě (1 minuta při 270oC, dosažení maximální teploty masa v jádru 170oC) na oxidaci proteinu bylo podobné vaření po dobu 30 minut při 100 °CoC (Santé-Lhoutellier et al, 2008). Agregace bílkovin se dramaticky zvýšila po 5 minutách vaření při 100 °CoC a zůstala na podobné úrovni po 45 minutách, s podobným zvýšením vyvolaným vařením po dobu 1 minuty při 270oC. V souvislosti s těmito biochemickými změnami došlo ke snížení o 42 %. in vitro rychlost trávení pepsinem (proteázový enzym ze žaludku odpovědný za první fázi trávení bílkovin) byla pozorována již po 5 minutách vaření při 100oC a 58% pokles byl pozorován po 45 minutách. Vaření 1 minutu na 270oC vyvolalo stejné snížení aktivity pepsinu jako 30 minut vaření při 100 °CoC. Bylo zjištěno, že tato snížení rychlosti stravitelnosti pepsinu významně korelují se zvýšenou oxidací proteinů a agregací proteinů. (Santé-Lhoutellier et al., 2008).
Šetrné vaření – delší a nižší.
Když se podíváme na nižší teplotu vaření, protein vepřové svaloviny vařený při 70 °C po dobu 30 minut měl výrazně nižší hladiny karbonylu (indikátor oxidace proteinu) ve srovnání s vepřovým masem vařeným při 100 °C po dobu 30 minut.
Zvýšení teploty na 140 °C po dobu 30 minut vedlo k dalšímu významnému zvýšení oxidace proteinů (Bax et al., 2012). Míra in vitro trávení pepsinem bylo zvýšeno u vepřového proteinu vařeného při 70 °C po dobu 30 minut, zatímco vaření při 100 °C a 140 °C snížilo rychlost trávení v důsledku agregace proteinů související s oxidací (Bax et al., 2012).
Přechod z in vitro (tj. prováděno ve „zkumavce“) k in vivo (prováděná na živém organismu), studie provedená na miniprasatech měřila koncentraci esenciálních aminokyselin objevujících se v krvi po jídle z hovězího proteinu, které bylo vařeno při 60ºC, 75ºC nebo 95ºC po dobu 30 minut (Bax et al., 2013).
Rychlost, jakou se aminokyseliny vstřebávají do krve během prvních 3 hodin po jídle, je dobrým ukazatelem rychlosti trávení bílkovin.
Lepší výsledky
Výsledky ukázaly rychlejší nárůst hladiny aminokyselin v plazmě po konzumaci masa vařeného při 75 ºC ve srovnání s 95 ºC (a maso vařené při 60 ºC bylo mezi tím), což naznačuje zvýšenou rychlost trávení, když byla teplota vaření zvýšena z 60 ºC na 75 ºC a snížení rychlosti trávení při zvýšení teploty ze 75ºC na 95ºC (Bax et al., 2013).
Tyto výsledky jsou v souladu s in vitro účinky popsané výše, což naznačuje, že vaření masa při 75 °C vedlo k „rozložení“ proteinové struktury, což usnadňuje enzymům v trávicím traktu miniprasat trávení proteinu a vstřebávání aminokyselin, zatímco zvýšení teploty vaření vede k oxidace a agregace proteinů, což ztěžuje štěpení proteinu trávicími enzymy.
Nativní protein
Jemné vaření
Protein Unfolding
Zvýšená expozice hydrolytických míst trávicím enzymům
Zlepšená stravitelnost bílkovin
OBRÁZEK 1. Přehled vlivů teploty na živočišné bílkoviny během vaření a důsledky pro gastrointestinální (GI) trávení po konzumaci. Nízkoteplotní vaření vede k rozvinutí proteinů, čímž se odhalí více míst, kde proteázové enzymy (zobrazené jako nůžky) v GI traktu mohou získat snadný přístup k trávení proteinu. Silná oxidace a agregace proteinů způsobená vařením při vysoké teplotě mění strukturu proteinu, čímž se místa štěpení enzymů stávají méně přístupnými pro trávicí enzymy, a proto jsou obtížněji stravitelná.
Nativní protein
Vaření při vysoké teplotě
Agregace a oxidace proteinů
Snížená expozice hydrolytických míst trávicím enzymům
Snížená stravitelnost bílkovin
Vysoce výživné granule
Po uvaření v Masné kuchyni se čerstvě připravené maso/ryba spojí se suchými ingrediencemi v receptu a vytlačí se za účelem vytvoření suchého krmiva pro psy (a kočky). Bylo prokázáno, že suchá krmiva pro psy vyrobená z čerstvého masa nebo rybích materiálů jako jediného zdroje živočišných bílkovin (strava s hovězím, vepřovým, kuřecím prsem, filetem z lososa nebo filetem z tresky) vedla k velmi vysokým hodnotám stravitelnosti bílkovin. (Faber et al., 2010). Průměrné hodnoty stravitelnosti bílkovin u dospělých psů krmených každou dietou byly 89.7 % (hovězí), 90.5 % (vepřové), 88.9 % (kuře), 90.5 % (treska) a 89.2 % (losos).
V jiné studii, kde byla srovnávána suchá strava vyrobená z čerstvého masa nebo tavené masové moučky, bylo zjištěno, že čerstvá drůbeží strava měla významně vyšší stravitelnost ileálních bílkovin (83 %) než dieta drůbeží moučka (74 %), když byla krmena dospělým psům. (Murray et al., 1998). Ve stejné studii byla zaznamenána podobně vysoká stravitelnost ileálních bílkovin u stravy z čerstvého hovězího masa (80.4 %) a podobný výsledek byl pozorován u granulí vyrobených z tavené hovězí moučky (79.9 %), což ukazuje na stravitelnost různých masitých jídel. být variabilní. V jiné studii byla stravitelnost bílkovin suchého krmiva pro psy na bázi drůbeží moučky 80.3 % (Tjernsbekk et al., 2017). Při částečném nahrazení části drůbeží moučky syrovým kuřecím masem byla stravitelnost bílkovin ve stravě 81.3 %. (Tjernsbekk et al., 2017).
Naproti tomu vaření při vysoké teplotě může vyvolat rozsáhlou oxidaci proteinů, vytváření různých druhů křížových vazeb a agregaci proteinů, což ztěžuje trávicím enzymům štěpení proteinu, a tím snižuje stravitelnost proteinu. (Bhat et al., 2021).
Studie byla provedena na GA dietě obsahující 55 % čerstvě připravených drůbežích a rybích přísad plus 23 % kuřecí moučky (Brierley, 2019). Pepsinová stravitelnost testovaných granulí in vitro bylo 91 % a in vivo stravitelnost bílkovin po krmné zkoušce u 10 psů byla 80.3 % (pozn. není neobvyklé pro in vivo stravitelnost bílkovin nižší než hodnoty in vitro, Biagi et al., 2016).
Výhody Freshtrusion®
Souhrnně výše uvedené studie naznačují, že naše podmínky vaření při nízké teplotě nejen chrání proteiny před silnou oxidací a agregací, ale mohou vyvolat příznivé změny, které zvyšují jejich stravitelnost. Začlenění těchto vysoce kvalitních masových a rybích ingrediencí do našich suchých krmiv pro domácí zvířata vede k dietám s výjimečnou stravitelností a nutriční hodnotou pro domácí mazlíčky.
Reference
- Bax, ML., Aubry, L., Ferreira, C., Daudin, JD., Gatellier, P., Rémond, D., Santé-Lhoutellier, V. Teplota vaření je klíčovým determinantem rychlosti trávení masových bílkovin in vitro: Zkoumání základních mechanismů. J. Agric. Food Chem. 2012, 60: 2569-2576.
- Bax, ML., Buffière, C., Hafnaoui, N., Gaudichon, C., Savary-Auzeloux, I., Dardevet, D., Santé-Lhoutellier, V., Rémond, D. Účinky vaření masa a požité množství, rychlost trávení bílkovin a vstup zbytkových bílkovin do tlustého střeva: Studie na miniprasatech. PLoS ONE 8(4): e61252. DOI: 10.1371/journal.pone.0061252
- Bhat, ZF, Morton, JD, Bekhit, AE-DA, Kumar, S., Bhat, HF Důsledky tepelného zpracování na stravitelnost bílkovin masa, ryb a mořských plodů. Kompr. Rev. Food Sci. Jídlo Saf. 2021, 1-38. DOI: 10.1111/1541-4337.12802
- Biagi, G., Cipollini, I., Grandi, M., Pinna, C., Vecchiato, CG, Zaghini, G. Nová in vitro metoda pro hodnocení stravitelnosti komerční stravy pro psy. Ital J. Anim. Sci. 2016, 15(4): 617-625. DOI: 10.1080/1828051X.2016.1222242
- Brierley, V. Vliv hustoty granulí na stravitelnost a chutnost suchého extrudovaného krmiva pro psy. GA Pet Food Partners Interní zpráva o výzkumu a vývoji, 2019.
- Faber, TA, Bechtel, PJ, Hernot, DC, Parsons, CM, Swanson, KS, Smiley, S., Fahey Jr, GC Hodnocení stravitelnosti bílkovin masných a rybích substrátů pomocí laboratorních, ptačích a ilealy kanylovaných psích testů. J. Anim. Sci. 2010, 88: 1421-1432. DOI: 10.2527/jas.2009-2140
- Murray, SM, Patil, AR, Fahey Jr, GC, Merchen, NR, Hughes, DM Surové a tavené vedlejší produkty živočišného původu jako přísady do psí stravy. J. Nutr. 1998, 128: 2812S-2815S.
- Santé-Lhoutellier, V., Astruc, T., Marinova, P., Greve, E., Gatellier, P. Vliv vaření masa na fyzikálně-chemický stav a in vitro stravitelnost myofibrilárních proteinů. J. Agric. Food Chem. 2008, 56: 1488-1494.
- Tjernsbekk, MT, Tauson, AH., Kraugerud, OF, Ahlstrøm, Ø. Syrové mechanicky oddělené kuřecí maso a hydrolyzát bílkovin z lososa jako zdroje bílkovin v extrudovaném krmivu pro psy: vliv na stravitelnost bílkovin a aminokyselin. J. Anim. Physiol. Anim. Nutr. 2017, 101: e323-e331. DOI: 10.1111/jpn.12608