Kolagen a kolagenové peptidy v krmivu pro domácí zvířata

Článek Dr. Adriana Hewsona-Hughese | Poradce pro výživu, bezpečnost potravin a inovace, GA Pet Food Partners.

Co je to kolagen?

V přírodě je kolagen protein, který se nachází výhradně u zvířat, zejména v kůži, kostech a pojivových tkáních savců, ptáků a ryb. Přesně řečeno, kolagen je ve skutečnosti rodina bílkovin a společně jsou nejhojnějšími bílkovinami u savců, což představuje přibližně třetinu obsahu bílkovin v celém těle.

Název „kolagen“ pochází z řeckého slova lepidlo „KÓLLA“, což znamená „lepidlo“, a přípona „gen“ označuje produkci.

Co dělá kolagen?

Velmi zjednodušeně řečeno, kolagen(y) poskytují/udržují strukturální integritu různých tkání a orgánů v celém těle. Různé „typy“ kolagenu se nacházejí v různých tkáních těla. Přesto všechny sdílejí stejnou základní charakteristiku, že mají tři polypeptidové řetězce svinuté dohromady ve struktuře trojité šroubovice. kolagen typy I, II a III jsou nejzajímavější a nejdůležitější pro zdraví a pohodu našich mazlíčků.

Kolagen typu I je nejhojnější kolagen, který tvoří více než 90% obsahu bílkovin v kost a je hlavním kolagenem šlachy (tento typ pojivové tkáně spojuje svaly s kostmi) a vazů (tento typ pojivové tkáně spojuje jednu kost s jinou kostí - drží pohromadě klouby) a dodává těmto tkáním strukturu a sílu.

Kolagen typu I a III je hojný ve vrstvě dermis kůže, poskytuje strukturální podporu a elasticitu pro udržení pevnosti a pružnosti tohoto orgánu – velmi důležité bariéry pro udržení vlhkosti v těle a pronikání organismů a toxinů z těla ven.

Kolagen typu II je převládající složkou chrupavky, extrémně silné, pružné a polotuhé podpůrné tkáně, která se nachází v místech, kde se setkávají dvě kosti, poskytuje hladký povrch, který umožňuje snadný pohyb kloubů a efekt „polštáře“ absorbující šok náraz, zejména na konce nosných kostí (např. kyčelní, loketní klouby).

Kolagen je také přítomen ve všech tkáních hladkého svalstva, krevních cévách, zažívacím traktu, srdci, žlučníku, ledvinách a močovém měchýři, přičemž drží buňky a tkáně pohromadě.

SPOLEČNÉ ZDRAVÍ

  • Kolagen typu I a II jsou klíčovými složkami chrupavek, vazů a šlach.
  • Podporuje silné a zdravé klouby u mladých aktivních psů.
  • Udržujte mobilitu a flexibilitu u starších psů.

ZDRAVÍ KŮŽE A Srsti

  • Kolagen typu I a III je důležitý pro silnou a zdravou pokožku a srst.
  • Pomáhá udržovat pružnost a hydrataci pokožky.
  • Může pomoci suché, svědivé pokožce.

ZDRAVÍ KOSTÍ

  • Kolagen typu I tvoří 90 % obsahu bílkovin v kostech.
  • Poskytuje rámec pro materializaci kostí.
  • Důležité pro silné a zdravé kosti ve všech fázích života.

Jak se vyrábí kolagen?

Jako všechny proteiny jsou stavebními kameny kolagenu aminokyseliny. Kolagen má však výrazné složení a sekvenci aminokyselin, zvláště obohacený o glycin (Gly) a prolin (Pro) a také o derivát prolinu, hydroxyprolin (Hyp). Tyto aminokyseliny mají pravidelné uspořádání v každém ze tří řetězců podjednotek kolagenu. Sekvence se často řídí vzorem Gly-Pro-X nebo Gly-X-Hyp, kde X může být jakýkoli z různých jiných aminokyselinových zbytků.
Všechny typy kolagenu se skládají ze 3 polypeptidových řetězců, které jsou formovány do trojité šroubovice. V závislosti na typu kolagenu mohou být všechny tyto tři řetězce identické nebo se mohou skládat ze dvou nebo více různých řetězců.

Stejně jako všechny proteiny ani kolagen netrvá věčně – neustále probíhá přirozený cyklus rozkladu a regenerace. Poruchu však mohou zhoršit věci, jako je každodenní opotřebení a stárnutí. S věkem se tvorba kolagenu zpomaluje a struktury pojivové tkáně slábnou. Výsledkem je, že kůže se ztenčuje a snáze se poškozuje, šlachy a vazy se stávají méně elastickými, klouby ztuhnou a/nebo jsou bolestivější při pohybu atd.

Dietní kolagen a kolagenní peptidy

Jedinečná vlastnost GA Pet Food Partners je schopen sbírat nejlepší ingredience z masa a ryb u zdroje. Víme, že tyto přísady přirozeně obsahují kolageni když se množství liší mezi různými typy živočišných tkání. Pokud například testujeme různé části celého kuřete, uvidíme, že kolagen je nejhojnější v kůži, následuje jatečně upravené tělo (z kostí a chrupavek), nižší množství v kosterním mase a vnitřních orgánech (vnitřnosti).

Granule vyrobené z přírodních přísad obsahujících kolagen, jako jsou některé čerstvě připravené masné a rybí materiály, budou zvířetem stráveny a absorbovány a poskytnou tělu stavební kameny (zejména aminokyseliny glycin a prolin), aby vytvořily více kolagenu, což může pomoci udržovat zdravé kosti, klouby a kůži.

Kolagenový protein

Strukturní protein, který dodává pevnost a strukturu kostem, chrupavce, kůži a pojivovým tkáním.

Žaludek

Kolagen ve stravě je štěpen na aminokyseliny a peptidy pomocí enzymů v žaludku a tenkém střevě.

Krevní oběh

Absorbované peptidy a aminokyseliny jsou distribuovány krevním řečištěm do zbytku těla.

Tkáň na bázi kolagenu

Aminokyselinové stavební bloky se používají k výstavbě a obnově tkání na bázi kolagenu.

Rozdíl GA

Výzkum ukázal, že peptidy se vstřebávají ze zažívacího traktu snadněji než intaktní bílkoviny. Pro maximalizaci potenciálních příznivých účinků dietního kolagenu je důležité, aby byl kolagen optimálně absorbován.

Díky naší nejnovější práci v oblasti výzkumu a vývoje v oblasti hydrolýzy bílkovin a zavedení inovativního procesu „vysoce stravitelného proteinu“ (HDP) zde v GA můžeme „pečlivě strávit“ kolagen v našich vybraných masných a rybích přísadách pomocí kolagenových peptidů řízená enzymatická hydrolýza před jejich začleněním do lahodného granulátu.

Potenciální výhody dietního kolagenu a kolagenových peptidů

Ačkoli je výzkum u psů a koček omezený, důkazy ze studií na jiných zvířatech a lidech naznačují, že dietní příjem kolagenu a kolagenových peptidů může mít u domácích zvířat řadu příznivých zdravotních účinků.

Kostní zdraví

Kolagen je nezbytný pro zdraví kostí. Poskytuje proteinovou matrici („lešení“), na které může nastat kalcifikace (mineralizace kostí).

Kostní kolagen prochází neustálým rozkladem, opravou a obnovou, takže poskytování výživy prostřednictvím kolagenu nebo kolagenových peptidů je důležité pro udržení celoživotních silných a zdravých kostí.

Zdraví kůže a srsti

Stejně jako u lidí je dermisová vrstva kůže u psů vyrobena hlavně z kolagenu - zajištění dobrého přísunu kolagenu ve stravě by mělo pomoci udržovat pružnost pokožky a podporovat zdraví pokožky a srsti.

Zdraví kloubů

Zdravé klouby vyžadují zejména zdravou chrupavku a vazy plus silné svaly, šlachy a pojivovou tkáň - všechny obsahují vysokou hladinu kolagenu.

Udržování zdravých kloubů je u mladých, aktivních a zdravých psů stejně důležité jako prevence problémů, které přicházejí se stárnutím, jako jsou bolesti kloubů a problémy s pohyblivostí.

Stáhněte si naši zprávu o kolagenu a peptidech kolagenu